”A niš, ak ih ne za kupiti, onda ih budem ja doma spekla na šporetu, pak bumo jeli prave domaće mlince za Božić” – rečenica je to koja je ratnih 90-tih pokrenula lavinu ideja u obitelji Gorički. Nestašica mlinaca, ali i mnogih drugih proizvoda na veleprodajnim policama i (zbog toga) ljute domaćice ponukale su ih da 1991. godine osnuju obiteljsko poduzeće imena Kogutex, koje se bavi maloprodajom prehrambenih proizvoda i ostale robe široke potrošnje. Sve ostalo je povijest, ali i sadašnjost i budućnost
Iako se ideja o proizvodnji mlinaca rodila davnih 90-tih, sazrijela je početkom 21. stoljeća. Ne tako davne 2002. godine, članovi obitelji odlučili su proizvodnju mlinaca podvrgnuti malom eksperimentu. Iako su do tada mlince pekli isključivo na štednjaku na drva, isti efekt pečenja pokušali su dobiti na dvije home made plinske peći. Pokušali su i uspjeli su. 2003. godine stoga su obiteljsko poduzeće Kogutex deregistrirali u poduzeće za proizvodnju mlinaca.
Obiteljska okupacija već 17 godina za redom jesu mlinci i iako se u tih 17 godina promijenilo svašta, jedno ostaje isto – radni dan traje od rane zore do mrklog mraka, točnije od 5:30h pa sve do 21:30h. Jer.. treba komunikaciju s zaposlenicima i kupcima, organizaciju proizvodnje, brigu o kvaliteti, organizaciju logistike, marketing i promociju te mnoge druge stvari držati pod kontrolom, voditi, usmjeravati i nadgledati. Već vam je sada jasno o kako se vrijednom profilu ljudi ovdje radi, a ako ste se pitali vrijedi li, vrijedi! Vrijedi jer je trud vještih zagorskih ruku prepoznat. Naime, slavonskom kulenu, paškoj janjetini, ličkom krumpiru, dalmatinskom pršutu te još 22 proizvoda iz Hrvatske koji su zaštićeni na razini Europske unije, pridružili su se u svibnju 2019. godine i ZAGORSKI MLINCI. Sve to ne bi bilo moguće, govori nam Tomislav Gorički, bez zlatnih ruku vještih djelatnica kojih ova mala manufaktura, uz dva vozača, članove obitelji te voditeljicu proizvodnje, broji dvanaest.
Želite li se i sami uvjeriti u to, svakog dana, bez ikakve najave, vrata njihove tvornice širom su vam otvorena. Iz prve ruke možete svjedočiti pravoj umjetnosti i vještini, jer razvući tijesto na ogromne, tanke plahte koje se zatim, prije sušenja u posebnim pećima, režu na manje komade, ne može baš svatko! Upravo nas je ova količina transparentnosti u proizvodnji privukla njima te smo u rekordnom roku ostvarili suradnju. Tako uz Zagorske, na našoj platformi, oni koji preferiraju manje glutena mogu pronaći i sve podatke o Rustikalnim mlincima čija je receptura razvijana poprilično dugo, pomno i pažljivo.
Od količine dovoljne za jednu božićnu večeru, Kogutex je danas, proizvođeći 220 tona ručno rađenih Zagorskih mlinaca godišnje, zauzeo vodeću poziciju na tržištu.
Njihovo, kako ga neki nazivaju, „Čudo od tri sastojka“ (vode, soli i brašna), osim što je dobilo zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla na nivou EU, dovelo je Kogutex do značajnog priznanja. Naime, u rujnu 2019. godine, postali su jedini proizvođač Zagorskih mlinaca u Republici Hrvatskoj s pravom korištenja oznake „Hrvatska kvaliteta“.
Tajna zbog koje baš Zagorski mlinci Kogutex, obitelji Gorički, jedini imaju pravo korištenja te oznake, zasigurno leži u podatku da nemaju baš nijednog aditiva, a činjenica da se prave ručno dodatno nas je potakla da se zaputimo u Konzum i nabavimo ih. Odlučite li tajnu posebnog ukusa odgonetnuti i vi, u Konzumu, Metrou, NTL-u ili Prehrani sačekat će vas pakiranja od 500g, a pozivate li i širu familiju na ručak, tu je i pakiranje od 1kg. Zaboravite li pak ime proizvođača, ne brinite, QR kod odat će ih 😉
Smjeha, ali ni suza, kažu kod njih ne manjka. Kritike ponekad dotjeraju suze na oči, no svi oni zajedno znaju da iz njih, baš kao i iz pohvala najviše uče. Zato uvijek slušaju, razlučuju, komentiraju i što je najvažnije, djeluju. Djeluju s puno ljubavi sve dok se suze ne pretvore u smijeh, a kada su potrebe i želje kupaca zadovoljene osmjeh ne silazi s usana.
Smijeha i osmjeha nije manjkalo ni 2010. godine, kada su, prisjeća se Tomislav, svoje mlince odlučili predstaviti na sajmu u Kini. Zamislite kakav je interes za njih bio? Gotovo pa nikakav. I dok su se Kinezi čudom čudili i pomalo grickali, jednom Amerikancu, koji drži restoran u Ningbo-u, za oko je zapao video u pozadini. Priprema mlinaca, meso i saft koji su se prikazivali, ponukali su ga da našim Zagorcima sutradan osigura piletinu i patke. Pribaviti kipuću vodu bio je pak njihov zadatak. Pogađate kakva je atmosfera sutradan vladala oko štanda? Pjesmu, veselje, ushićenje, fotografiranje, inspiraciju, ali i nezaboravno iskustvo još i dan danas prepričavaju J
Kada smo upitali Tomislava pronalazi li nekad, u ovom ludom tempu, vrijeme za odmor i obitelj on nam je odgovorio: „Subotom se ipak trudim provesti čim više vremena s obitelji, poglavito u popodnevnim satima, dok je nedjelja za mene svetinja te taj dan ni mobitel ne palim. Pa.. da vam otkrijem – subota je ujutro. Prsti lete po tipkovnici nebi li zgotovila ovaj članak. Još koja rečenica i kraj. Spremam polako laptop na svoje mjesto, gasim radni dan i radujem se nedjelji u kojoj će mi mobitel biti uključen samo kako bi na youtubeu pronašla recept, jer – vrijeme je za Zagorske mlince! Nabujak sa sirom i vrhnjem preporučen je direktno iz kuhinje doma Gorički :).
Do sljedećeg čitanja,
Tvoj VeeMee savjetnik!